Slovensko - najnebezpečnejšia krajina na svete

Autor: Tomáš Vilček | 20.11.2015 o 15:30 | (upravené 20.11.2015 o 16:35) Karma článku: 11,74 | Prečítané:  16501x

Že by Slovensko mohlo byť najnebezpečnejšou krajinou na svete? Vďaka nerozvážnemu a panickému zmýšľaniu ľudí nad bezpečnosťou iných krajín to môže byť pravda.

Skôr než ma za tento článok vopred odsúdite a blog nazvete nehoráznou blbosťou, navrhujem vám, aby ste ho dočítali do konca. Tento blog totiž nie je až tak o Slovensku, ako o vnímaní bezpečnosti či nebezpečnosti krajín po celom svete a cestovaní do nich. Netajím sa, že v blogu budú spomenuté perličky problémov slovenskej spoločnosti. 

Počas prípravy na moju cestu okolo sveta som prečítal desiatky článkov plných cestovateľských skúseností, ktoré mi pomáhali vytvoriť si orientačný obraz o danej krajine. Niekedy som ani nemusel čítať a od okolia som sa dozvedel oveľa viac, ako v článkoch. Či už od mojich rodičov, rodičov niektorých kamarátov, ľudí okolo mňa vôbec alebo z názorov ľudí prezentovaných v médiách. Nescestované, napriek tomu dokonalo poznané. My ľudia si vieme mimoriadne domýšľať. Stačí malý impulz a veľká predstava je na svete. Afrika plná epidémií, Južná Amerika plná kriminality na každom kroku, Severná Amerika plná prírodných katastrof, Blízky alebo Stredný východ plný teroristov a ten Ďaleký východ, hmmm, no proste aj tam je to nebezpečné. Prečo? Lebo to máme zmapované a na základe autentických zážitkov sme dospeli k tomuto presvedčeniu. Správy totiž idú každý deň!

Pokúsim sa vkradnúť do tohto bežného zmýšľania väčšiny ľudí a na základe fiktívneho rozhovoru opíšem Slovensko v takej podobe, v akej sú mnohé krajiny po celom svete vnímané Slovákmi. Negeneralizujem všetkých Slovákov. Česť výnimkám a nie je ich málo. Ako by sme teda vnímali Slovensko na základe obmedzeného prísunu informácií a veľmi impulzívneho domýšľania, keby sme žili napríklad v ďalekej Novej Guiney, v Južnej Afrike alebo vo Venezuele?

......................................

Čože? Precestovať Slovensko? A na čo? Kde to vlastne je? Blázniš? Určite je to nebezpečné!

No je to na druhej strane planéty, v Strednej Európe. Ešte neviem, či tam pôjdem v zime alebo v lete. 

Nepochybne tie fotky slovenskej prírody sú pútavé. Áno, aj tie hrady vyzerajú zaujímavo a dokonca aj centrum Bratislavy má svoju originalitu. Ale v zime? Počul si o tom, ako zo strechy budovy padol obrovský cencúľ na chodník a zabil ženu? Alebo koľko ľudí ročne usmrtia lavíny v horách? To rozhodne nie. Tam ťa nepustím.

Tak dobre, pôjdem v lete. Vezmem stan a budem kempovať na rôznych miestach. Počul som, že Slovenský raj ponúka nielen mnoho vodopádov, ku ktorým sa dá po rebríkoch ľahko dostať, ale dá sa aj splavovať Hornád. Bomba. Predstav si tú pohodičku.

Pohodičku? Vieš o tom, že tam bežne tí ich cigáni, a nielen oni, okrádajú turistov a častokrát vykrádajú stany? Potrebuješ sa ocitnúť uprostred noci zoči voči skupine zlodejov s nožíkmi v ruke?

Aha, no tak to je možno dosť nebezpečné. Tak nebudem kempovať. Aj tak strávim väčšinu času v Tatrách. Tam je to vraj bezpečnejšie.

Mám pocit, že si dosť naivný. Predstav si, že v letnom období sa pravidelne pohybujú medvede okolo niektorých chát a dokonca schádzajú aj do dedín za jedlom. Už som videl viac fotiek takýchto medvedích návštev. Nechápem ako tam môžu ľudia spokojne žiť, keď vedia, že pár kilometrov od ich domova sa pohybujú medvede. 

Hmm, no dobre. Navštívim len väčšie mestá a jazdiť budem výhradne vlakmi alebo autobusmi.

V tom prípade ťa už fakt nechápem. Potrebuješ letieť za oddychom pol dňa do krajiny, pritom sa ti s veľkou pravdepodobnosťou stane, že len tak päť hodín stráviš znervózňovaním sa na vlakovej stanici, pretože vlak bude meškať. A ak nebude, tak dúfaj, že vo vlaku pôjde klíma. Predstav si, tie vlaky sú staršie ako samotná krajina a na nové vraj nie sú peniaze. A preto je cestovné vraj zadarmo. Chápeš? Prevádzka vlakov je dotovaná asi z nadpozemskej energie a daňoví poplatníci sú tí poslední, ktorí to platia. Proste zázrak, vlaky zadarmo. No a tí géniovia, ktorí to vymysleli, dokonca nestrácajú na popularite. Čo je to vôbec za národ a prečo vlastne máš potrebu spoznávať ich mentalitu?

Pretože v Európe som ešte nebol a Slovensko je turistami menej frekventované a poznané. Ok, vieš čo, tak žiadne vlaky, ani autobusy. Požičiam si auto a precestujem Slovensko bezpečne v aute.

V Aute? Šibe ti? Požičať si na Slovensku auto a jazdiť na ňom po ich cestách? Čo ak bolo predtým kradnuté? Nezaregistroval si ten prípad, ako policajti bezdôvodne strieľali priamo na študentov v aute počas jazdy? Ten chalan mal sakramentské šťastie. Guľky pristáli tesne vedľa. A dôvod streľby? Ani sa nepýtaj. To auto, v ktorom študenti sedeli, bolo vraj zaevidované ako kradnuté alebo si ho pomýlili s iným autom. Už ani neviem. No ale bez primeraného dôvodu priamo strieľať na auto? A minister, ktorý toto bláznenie policajtov kryl, úraduje aj naďalej. Sranda čo?

No možno hej. Ale nie pre mňa, keď tam chcem tiež jazdiť. No tak si vezmem taxi, aj keď to bude drahšie. 

To teda bude, hlavne keď nevieš po slovensky. Taxikári budú chcieť využiť to, že si cudzinec a okolie nepoznáš. Nedávno sa jedna cudzinka sťažovala, že ju taxikár viezol do hotela obrovskou okľukou a musela platiť násobne viac.

Miniem viac na taxík, ale aspoň ušetrím na očkovaniach, keďže Európu v podstate netrápia epidémie.

Tak to si už asi zabudol na vtáčiu alebo prasačiu chrípku. Neviem o nich dokopy nič, vlastne ani či vôbec boli reálnou hrozbou, ale paniku to spôsobovalo mimoriadnú. Rovnako ako z Afriky hroziaca ebola v tomto roku. A nezabúdaj ešte na to, že ak sa ti niečo stane, tak ťa čaká nepríjemný pobyt v nemocnici. Do zdravotníctva ľudia sypú obrovské peniaze, napriek tomu rozvoj nemocníc má katastrofálne tempo. Veď vieš, cétečko tu, cétečko tam, nikto o ničom nevie a pritom všetci o všetkom dobre vedia. Zodpovední vysvetlia ľuďom, že zákon nebol porušený, a to väčšine stačí. Ako fakt. Všetko aj tak zachráni päťdesiateurový vianočný príspevok. Ten zatieni aj fakt, že za chrbtom sú okrádaní o milióny. A najšokujúcejšie je na tom to, že si tých istých politikov zvolia opäť. 

Čože? Čo to sú vôbec za ľudia? Neokradnú ma títo ľudia, keď nemajú problém okrádať nielen samých seba, ale aj budúcnosť svojich potomkov? Začínam sa ich báť...

Nečudujem sa. A ešte horšie sú na tom tí, ktorí nie sú ani bieli a ani kresťania. Nehovoriac o černochoch alebo dokonca o moslimoch. Predstav si ešte ten paradox. Väčšina Slovákov považuje moslimov automaticky za nebezpečných sympatizantov terorizmu, a pritom v živote neboli v kontakte ani s jedným. Navyše, celý čas tým opľúvajú svoju ústavu, ktorá dôrazne zabezpečuje slobodu náboženského vierovyznania.

Čože? Ako ich môžu len tak odsudzovať?

Vieš, tam ani nejde o strach z konkrétneho moslima alebo Afričana, tam ide skôr o strach z nepoznaného. A že vraj miluj svojho bližného, ako seba samého. Pokiaľ niečo nepoznáš, vyobrazuješ si to v tom horšom obraze. Akonáhle máš kamarátov aj hinduistov, aj moslimov, vnímaš ich inak. Nehovoriac o tom, keď máš dlhé roky dobré susedské vzťahy s jordánskou rodinou ako my. 

Tak dobre. Ale všetko má predsa svoju logiku. Zrejme si do krajiny nechcú vpustiť iné náboženstva a kultúry, pretože sa im osvedčil ich izolovaný život v mieri bez nenávisti a ubližovania si. 

Tak teraz si už ale fakt robíš srandu. Slováci a bez nenávisti a ubližovania? V každej dedine sa ničia rodiny pre bezvýznamné kúsky pozemkov. Počuješ? Nie nenávisť k inej rase alebo k inému náboženstvu, ale k vlastnej rodine. Kvôli malému bezvýznamnému pozemku, kvôli trápnemu osočovaniu, kvôli závideniu toho, že ich sused zarába o dvesto eur viac. Modré z neba vychvália do nebies a na druhý deň sa doživotne so susedom pohádajú kvôli tomu, že im konáre jeho čerešne už zasahujú do pozemku. Zrejme toto je to hodnotové dedičstvo, ktoré si chcú chrániť pred prisťahovalcami, z ktorých by ich mnohí naučili, čo je tá povestná pohostinnosť. A to už nespomínam rôzne pouličné napadnutia a krádeže.

Aké pouličné napadnutia? O čom to hovoríš?

No napríklad o večernom napadnutí mladíka vyholenými neonacistami. Teda, nikto nevie presne o čo im ide a pravdepodobne ani oni sami. Raz nadávajú na Rómov, inokedy na imigrantov a tvária sa, že chránia Slovákov. No a večer tých Slovákov na ulici bezdôvodne napadajú. Bezcharakterne, primitívne, viacerí na jedného. No a  na druhý deň sa budú opäť schizofrenicky tváriť, že chránia svoju vlasť a jej občanov. V podstate neustále bojujú proti všetkým naokolo a najmä proti sebe samým. Dobrá logika, že? 

Teraz začínam pochybovať, či do tej krajiny vôbec mám jazdiť. 

No vidíš. Ostaň radšej doma a vieš, že sa ti nič nestane. Teda aspoň dúfam, ale neručím ti to.

Ale veď tie všetky prípady, ktoré si vymenoval, nemusia byť príkladným zrkadlom Slovenska. Možno sú to len výnimky a v skutočnosti to nie je také panické. 

Ale ja som o tej krajine videl len tieto správy, teda okrem tej krátkej reklamy, že „Slovakia. Best friends forever.“ Ale to je jedno.

......................................

Rozhovor by takto mohol pokračovať do nekonečna, ale myslím, že aj takáto krátka konverzácia vystihla podstatu, na ktorú som chcel v tomto blogu upozorniť.

Som hrdým patriotom a do konca života ním aj ostanem. Slovensko samozrejme nepovažujem za najnebezpečnejšiu krajinu sveta a som si istý, že každému je jasné, že v blogu miestami úmyselne zveličujem, a teda článok nekopíruje moje vnímanie Slovenska alebo Slovákov. Miestami úmyselne zveličujem, lebo rovnako zveličujeme aj pri iných krajinách.

Takto by bola vyobrazená v našej mysli krajina, ak by sme sa riadili len informáciami, ktoré sa k nám dostávajú cez správy plné negatívnych informácii. Veď to poznáte. Večer po práci si sadnete k telke, aby ste sa dozvedeli, čo je nového vo svete. Najprv vás rozčúli to, ako niekto balil milióny nás všetkých do alobalu. Neskôr vám pani z Hornej Dolnej vysvetlí, prečo autobus už nestojí aj na hornom konci dediny, keď to tak robil 30 rokov. Túto pre občanov mimoriadne dôležitú novinku vystrieda trojminútový monológ dôchodkyne o tom, že už má 70 rokov, ale taký vietor, aký sa prehnal dnes v noci, ešte nezažila. Koniec vyšperkuje upútavka na večerný trhák na farme, kde sa rozhodne, či Jožovi opäť bude vadiť, že Fero nenarúbal dosť dreva. Podstatným zahraničným správam je venovaná polminútová zrýchlená etapa, do ktorej hodia pár atentátov, správu o nepodstatnom požiari v nejakej Indonézii a nevyriešené pranie špinavých peňazí vo Vatikáne. Ale veď čo tam po tom. Koho zaujímajú mafiánske praktiky vo vatikánskej banke. Večer bude omša tak či tak.

Pred smrťou sa vraj človeku premietne celý život. Aby mi to pozeranie stálo za to, nemôžem sa riadiť konvenčnými radami spoločnosti. Nebol by zrejme žiadny cestovateľský blog a určite nie tento bonusový. Naša planéta ponúka nekonečné príležitosti na jej spoznávanie. Dokonca aj priamo v jej teréne a možno by viacerí z vás boli prekvapení z toho, že by si to svoje Slovensko našli práve v jednej z tých všetkých nebezpečných krajín vo svete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto prekonal covid, testovaniu sa vyhne. Nemusí to byť zadarmo

Vzor potvrdenia zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?