Ako ušetriť tisíce eur pri cestovaní

Autor: Tomáš Vilček | 30.11.2014 o 17:15 | (upravené 1.12.2014 o 4:31) Karma článku: 11,49 | Prečítané:  23032x

"Najradšej by som vypadol niekam na pár týždňov, a to čo najďalej. Ale nemám čas a je to príliš drahé!" Tak frekventované vety od všetkých z nás, keď máme dosť monotónneho života, a to neustále opakovanie všedných dní nás už náramne nudí. Čítajte ďalej a inšpirujte sa možnosťami ušetrenia tisícok eur pri cestovaní.  

Myslím, že väčšinu z Vás, ktorí sledujú moju cestu okolo sveta už napadlo, odkiaľ ten chalan má financie na ročnú cestu okolo sveta? Veď tie všetky letenky, víza, hotely, prepravy, jedlo, očkovania, výbava a iné záležitosti súvisiace s organizovaním cesty musia stáť desaťtisíce eur. Áno, za normálnych okolností stoja. A preto som môj cestovateľský nápad v prvé dni vnímal ako nereálny. Čas ale bežal a cesta okolo sveta mi stále hlbšie a hlbšie ležala v hlave. Až som začal budovať alternatívnu variantu finančného zaťaženia cesty. Škrtal som nedôležité výdavky a dokonca aj viaceré nevyhnutné sa mi podarilo znížiť na minimum. V tomto blogu ponúkam moje zaužívané a osvedčené metódy na šetrenie pri cestovaní. Vopred dodávam, že niektoré metódy sú už viac či menej známe a nie sú žiadnymi novinkami. Uvedomujem si to, ale nie všetkým sú známe, a preto ich ponúkam v mojom ucelenom zozname a verím, že pomôžu ušetriť tisíce eur viacerým potenciálnym cestovateľom.

UBYTOVANIE

Využívajte couchsurfing! Osobne považujem couchsurfing za jednu z najgeniálnejších možností, ktorou obohatíte svoje cestovanie a zároveň aj ušetríte na ubytovaní. Nebudem menovať všetky pozitíva, ktorými sa vyznačuje. To by nestačil ani ďalší blog. Čo sa týka financií, couchsurfing Vám pomôže veľmi jednoducho sa spojiť s miestnymi, ktorí Vám ponúknu ubytovanie zadarmo. Mimo toho častokrát ušetríte na mestskej doprave, pretože Vaši hostitelia Vám na vlastnom aute ukážu okolie alebo za tri dni neminiete ani euro na jedlo, tak ako ja u iránskej rodiny v meste Sari City. 

Lacné ubytovanie! Dajte si tu námahu a pri hľadaní najlacnejšieho ubytovania pochoďte aj hodinu po okolí. Cenu sa pokúste ešte zjednávať. Je pravda, že napríklad v Indii Vás na izbe bude čakať ešte nejaká jašterica alebo myš, ale tak aj to patrí k spoznávaniu bežného života. 

Stanujte! To, že sa stanovaním dá ušetriť stovky eur, nie je žiadna novinka. Avšak pozor! V niektorých krajinách sa Vám pri nízkych cenách naozaj neoplatí stanovať. Napríklad v Nepále stoja lacné hotely približne 2-3 doláre a už len kvôli sprche a pripojeniu na internet sa oplatí zostať radšej v hoteli.

Cestujte v noci! Chcete radu na lacný hotel v Turkmenistane? Jazdíte vo vlaku. Za dve eura som mal lôžko v čistom vlaku a navyše som prešiel krížom cez celú krajinu.  

DOPRAVA

Stopujte! Rovnako, ako je fenoménom šetrenia stoviek eur pri ubytovaní couchsurfing, tak je v tomto oddiely fenoménom stopovanie. O stopovaní počujeme dookola väčšinou len odstrašujúce upozornenia na to, čo všetko sa nám môže stať. Najkomickejšie je, že stopovanie kritizujú predovšetkým ľudia, ktorí s ním nemajú najmenšie skúsenosti. Mne sa podarilo dostať do Iránu takmer zadarmo (autobus z Ľubovne do Košíc ma totiž stal 5,20 €). Samozrejme, že to nie je vždy jednoduché. Miestami treba byť trpezlivý a ostražitý, ale pozitíva, ktoré so sebou stopovanie prináša sú nenahraditeľné. 

Cestujte skutočne lacnou hromadnou dopravou! Zabudnite na relatívne lacné turistické autobusy v Indii. Vlakom sa môžete ešte lacnejšie za 2-3 € presunúť aj tisíc kilometrov. Je pravdou, že aj nadštandardná doprava v menej rozvinutých krajinách je v porovnaní s európskymi cenami veľmi lacná. To ale neznamená, že sa nedá ušetriť ešte viac.

Hľadajte lacnejšie varianty, aj keď to vyzerá, že neexitujú! Neverte okamžite všetkým taxikárom, ktorí Vás presviedčajú o tom, že do cieľového miesta autobus nejazdí a dá sa tam ísť len taxíkom. Odporné dohody na autobusovej stanici v Phukete ma riadne rozčúlili. Dokonca aj pracovníčka na infocentre ma presviedčala o tom, že do Patong Beach sa dostanem len taxíkom, ktorý je samozrejme výrazne predražený. Po pol hodine som nakoniec natrafil na dodávku, ktorá funguje ako mestská doprava a cesta stála pár drobných. Je pravda, že niekedy nie je priestor na špekulovanie. Pri rozmýšľaní, ako sa dostanem z Kalkaty do Bangkoku zisťujem, že osemdesiateurová letenka bude lacnejšia ako dva páry botasiek, ktoré by som zodral, keby som sa rozhodol ísť pešo. :)  

Nebojte sa všetkých ochotných pomocníkov! Pri návšteve mesta väčšinou vezmete do ruky mapu a budete sa snažiť zorientovať sa a zistiť, ako sa kam dostanete. Dám ruku do ohňa, že pri cestovaní v Iráne sa Vám miestni budú snažiť pomôcť. Neutekajte hneď od nich kvôli obave, že Vás za rohom unesú a uväznia. V Teheráne ma častokrát ochotne odviezli aj do niekoľko kilometrov vzdialeného miesta. Niekedy sa so mnou ešte aj rozlúčili s plnou taškou čerstvého ovocia, čokoládou a želaním všetkého dobrého. Aké zvláštne, pomôcť len tak nezištne a zadarmo, však? V nerozhodných situáciach sa riaďte najlepším a najefektívnejším pomocníkom, a to inštinktom! Otravní podvodníci zase na indických staniciach často zavádzajú turistov, že lístok si musíte kúpiť v tom bielom okienku naproti, v ktorom sedí ich kamarát. Osobne som na to doplatil, pretože s kúpou lístka mi síce pomohli, ale jeho cena bola dvojnásobná oproti cene lístka pri okienku s oficiálnym predajom lístkov indickými železnicami. Preto netreba samozrejme veriť všetkým ochotným pomocníkom. Samotné cestovanie naučí najlepšie.

STRAVA

Nebojte sa lacného jedla! V Ázii je pouličné stravovanie veľmi populárne a lacné. Či už som si kupoval rybu pečenú na pouličnom grile v Istanbule, v pouličných stánkových vývarovniach pripravované Thali v indickom Varanasi alebo Pad Thai v Bangkoku. Ak máte pocit, že obed za 1 euro nemôže byť čerstvý, zdravý alebo proste v niečom je háčik, tak sa pozrite na počet obedujúcich. Práve v týchto vývarovniach nájdete najčerstvejšie jedlo, pretože sa tam stravujú denne stovky miestnych, ktorí by sa tam asi nevracali, ak by to jedlo nebolo v poriadku. Naopak, pekné reštaurácie často zívajú prázdnotou a jedlo, za ktoré zaplatíte niekoľkonásobne viac, leží na kuchyni určite dlhšie ako to, ktoré Vám naservírujú priamo na ulici. 

ĎALŠIE ODPORÚČANIA

Cestujte do menej rozvinutých krajín! Mnohokrát Vám ponúknu väčšiu exotiku, z ktorej si odnesiete oveľa viac spontánnejších zážitkov. Preto som napríklad do mojej cesty nezahrnul drahé Japonsko. Naopak kostru cestovateľského plánu v Ázii tvoril Irán a India. Samozrejme významnú rolu zohráva aj cena víz. Aj preto v juhovýchodnej Ázii cestujem v krajinách, ako Thajsko, Malajzia a Singapúr, do ktorých slovenskí občania za určitých podmienok nepotrebujú víza. Napokon ani víza do Kambodže neboli až tak drahé. 

Ceny poriadne zjednávajte! Prijať prvý cenový návrh od taxikára v Indii je rovnako trápne, ako pokúšať sa zjednať konečnú cenu z meradla v európskom taxíku. Proste sa čo najrýchlejšie oboznámte s cenami produktov a služieb v daných krajinách a s obchodníkmi zjednávajte. Prvým návrhom obchodníci otvárajú tradičnú zjednávaciu hru, takže sa tej ceny nezľaknite a zjednávajte a zjednávajte. Mňa osobne to navyše aj dosť baví. :)

Na konci predošlého blogu som sľúbil, že sa v ďalšom blogu dozviete aj to, koľko teda stojí moja ročná cesta okolo sveta. Viacerí z Vás sa ma to už v správe pýtali, tak to rovno píšem pre všetkých, ktorých to aspoň pre predstavu zaujíma. Odhadovaný rozpočet mojej cesty je okolo deväťtisíc eur. Už štyri mesiace stanovený finančný plán dodržiavam. Určite sa nejedná o malú čiastku a pre mňa osobne je to veľká suma, ale verte mi, že na ročné cestovanie okolo sveta je to minimum. Ak niektorí tvrdia, že sa dá cestovať aj zadarmo, tak na to zabudnite. To, že sa zastavíte na pár mesiacov na Novom Zélande, kde si zarobíte na ďalšie pokračovanie cestovania ešte neznamená, že budete cestovať zadarmo. 

Samozrejme treba počítať aj s nečakanými výdavkami, preto sa rozpočet ešte o pár stovák môže navýšiť. Desaťtisícová hranica je ale prípustné maximum, ktoré súhrn mojich celkových nákladov neprekročí. Popri cestovaní je samozrejme dôležité myslieť na svoj finančný plán, rešpektovať ho a dodržiavať. K tomu patrí množstvo zrieknutí sa menej podstatných atrakcií a iných lákadiel. Jednoducho si treba uvedomiť, akým štýlom cestujem a ak chcem dôjsť do cieľa, tak sa musím naučiť povedať niektorým veciam NIE. Inak sa to vo financiách odzrkadlí v ďalších mesiacoch.

No a odkiaľ má na to chalan tesne po ukončení vysokej školy peniaze? Z letných brigád v Mníchove, kvôli ktorým nepoznám ten pocit, aké to je ísť v prvý júlový víkend s kamošmi na Pohoda fest. Niečo sa ušlo z darov z promócií, niečo z príspevkov od známych a zvyšok som zohnal "vlastnou hlavou" :D. Teda, aby to nevyznelo tak, ako to vyznieva, tak dodávam, že šlo o dobrovoľný sponzoring, ktorý ale neskôr vrátim. 

Určite poznáte ten pocit, keď v bežný zimný večer len tak surfujete na internete a narazíte na zaujímavé články o exotických krajinách. Ich čítanie Vás okamžite vtiahne do daných krajín a už si len predstavujete, ako by ste sa tam najradšej teleportovali a zažili nevídané dobrodružstvo. Myslím, že samotné financie nie sú najväčšou prekážkou pri organizovaní podobnej cesty. Veľa ľudí sa vyjadrí, že by aj išli, ale nemajú peniaze. Som presvedčený o tom, že ak by som položil na stôl potrebné peniaze, tak by väčšina nakoniec cúvla kvôli obavám z toho, do čoho vlastne idú, čo ich čaká a podobne. Chápem aj to, že to nie je jednoduché, ale čo sa dnes vytvára bez prekážok?

V tomto blogu uvedenými možnosťami šetrenia pri cestovaní nechcem dať najavo, že prinášam revolučné informácie. Napríklad couchsurfing mnohí z Vás už dávno poznajú. Len som chcel zhrnúť moje zaužívané metódy a pokorne ich ponúknuť tým, ktorým v budúcnosti môžu pomôcť. Mne osobne tieto praktiky veľmi pomohli a vďaka ním sa mi podarilo spraviť z nemožného možné a už piaty mesiac si plním moje cestovateľské sny.

Moju cestu okolo sveta môžete sledovať tu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?